Almanya evlilik sitesi

İslami evlilik nedir?

Peygamber Efendimiz (SAV)’in ahlakı üzerine İslami evlilik nasıl olmalıdır? Aile bireylerinin birbirlerine karşı görev ve sorumlulukları nelerdir?

Rabbimiz Sevgili Peygamber Efendimiz için ‘Biz seni güzel ahlak olmak üzere gönderdik’ buyuruyor. Bizlerde O’nun güzel ahlakıyla terbiye olacağız. Peygamber Efendimiz (SAV)’in ahlak güzelliğinin ne kadar ala derecede olduğunu biz her biri değişik kültür ve fıtratta yaptığı 9 İslami evlilikte görebiliriz. Eşleri arasındaki ilişkisi hep çok güzel olmuştur. Hatta Hz. Aişe (r.a) bu konuyla ilgili her birimiz onun yanında kendimizi en özel hissederdik buyurmaktadır. Ne kadar değişik fıtratlarda ne kadar ala ruhlar hissettirebilmiştir. Bu anlamda da baktığımızda Efendimiz ne kadar ince ve yüce ahlakı ile kadın kalbindeki o letafeti yakalamış ve öyle muamele etmiştir.

Hiçbir şekilde gerek ruhsal gerek bedensel şiddet uygulamadan sıkıntıya sokmadan üzmeden eşlerine sevgi dolu davranan Efendimiz (sav)’i ne yazık ki günümüz Müslümanları yeteri kadar modelleyemediği için İslami evlilikte bazı problemler görülmektedir. Yakın çevresini onu birebir modelleyip onu yaşadığı çizgide yürüdükleri için bizler o çizgiyi tam yakalayamadık. Biz onu ne kadar çok seversek, muhabbet edersek aynı zamanda da hareketleriyle hem hal olursak o kadar mesafe katmış oluruz.

Gençlerin tercih noktası bu anlamda çok sönüktür. Evlilikler artık ne yazık ki evcilik oldu. Külli manada evliliğin ne demek olduğuna baktığımızda Efendimiz (SAV)’in Hz. Hatice ile olan evlilik tercihinde birbirlerinde güven aramış, doğruluğu nasıldır, yalan söylemiş midir, iffeti sağlam mıdır bunu aramışlar. Kalp ve ruh bu noktada birleşince asıl evlilik ruhu ortaya çıkmış olacaktır zaten.

Gençlere bunu aşılayabilmemiz için sık sık bu konuları gündeme getirmeliyiz, anlattıkça anlatmalıyız. Efendimiz (SAV)’in Hz. Hatice ile olan muhabbeti anlatılmalı, etkileşimi ve paylaşımlarından bahsetmeliyiz. Evliliğin Allah rızası ve güzel bir nesil için olduğunu anlatmalıyız. Umarız bu makale İslami evlilik yapmak isteyenlere faydalı olmuştur.

" "

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir